Proč dáváme našim zvířatům jména?

To, že má každé naše zvíře jméno je mimo jiné z praktických důvodů. Každému zvířeti se snažíme věnovat individuálně a když potřebujeme řešit problém u konkrétního kusu, tak je vždycky lepší mluvit o Žofce nebo Pavlíně, než o té bílé nebo o té hnědé s flekem na oku. Když pak musíme řešit u býků odvoz na jatka, tak je nám sice líto, že jsme si k nim vybudovali nadstandartní vztah, ale zase si nedokážeme představit, dělat hovězí maso jako produkt, který měl neosobní péči jen jako zboží.

Mišpulín

říjen 2020 - Znáte takový to, jak už se vám nic nechce, protože to všechno vypadá černě, všechno se kazí, nic moc se nedaří, venku prší, je zima, práce hodně, stres,... a pak to příjde! Zvrat! Taková vzpruha posledních dní nám byl Mišpulín - naše nové tele, které Anežka pojmenovala po jednom z hrdinů ze Čtyřlístku . A pak už je to jako lavina dobrých zpráv a všechno zapadá a je dobře. Protože: ať už to vypadá jakkoliv špatně, pracuje to pro dobro.

 

Magda a Šerchán

 

Koncem června 2020 se nám narodila dvě telata, Magda a Šerchán.

Ema a Míra

9.4.2020

narodila se nám během tohoto týdne dvě telátka, s Anežkou je vyfocen býk Míra (narozen na Miroslavu 5.4.) a to, co tam tak sebevědomě leží, má otce skotského původu plemene abrdeen angus a ona bude největší chlouba našeho chovného stáda EMA (narozená na Emu 8.4.).

Jessica Alba & Dag

23.12.2019 Závěrem roku 2019 se narodila dvě telata Drahušce býk Dag a Růžence jalovice Jessica Alba. A touto novinkou bysme zároveň chtěli popřát všem, kteří nám fandí, krásné Vánoce a aby ten nový rok 2020 byl ještě o kousíček lepší než ten letošní.

Ondřej

30.11.2019 ve tři hodiny ráno jsme mohli přivítat dalšího telína, Ondráš jak vyšitej, zvládli to sami, Mirku sice trochu trápí poporodní trable,.. prostě svět není jenom růžovej, ale je to výzva, protože každým překonáním neznáma se člověk přiučí. Každý den se přiučíme něco nového. A nás přesně tohle na našem ekohospodářství baví, to je to, proč to děláme. Nikdy nikdo by neměl zabřednout, zahořknout a zakrnět, pokud chce žít se smyslem. Mirka se stará nejlíp, co dovede... navzdory problémům, který jí porod způsobil. Zvířata jsou skvělí učitelé. 

Ferdinand

4.10.2019 konečně, Anežka už dlouho chce bejka Ferdinanda :) a dnes porod, bejk, svátek má František, Učebnicový průběh od A až po Z.

Michaela

29.9.2019 se Janičce narodila jalovička, horší porod jsme nezažili, ale už je to za náma a snad vše dopadne dobře. Snaží se obě

Dominika

4.8.2019 se narodila zakladatelce našeho chovu Valentýně bílokrásná Dominika

Kristýna

24.7.2019 Naší Marjánce se narodilo její první tele: Kristýna. A rovnou se čtyřma bílýma ponožkama

Bláha

30.4.2019 se narodil obrovský býk Bláha. Je to opravdu kus bejka. Porod bez problémů během 30 minut!

Vlastička

17.3.2019  To jsme si tak jednou seděli ráno u kafe a říkáme si, že bysme bez těch zvířat nemohli být, že kdyby se někdy něco stalo a my nemohli hospodařit, tak že bysme aspoň tu naší Pavlínku na balkóně v paneláku měli, příjdeme poklízet a Pavlína se otelila. a tak se nám to všechno krásně rodí a rozrůstá. Vlastička sice trochu s problémama, ale Pavlínka to zvádla! Je to bojovnice (balkónovnice)

Kateřinka

25.11.2018 a máme Kateřinku! Ve čtyři hodiny ráno jsme jí přivítali a máme z ní velikou radost, áňa jí hned zkontrolovala a vybavila dobrýma radama do života

Hele

19.8.2018 je neděle? je neděle! tak tu máme jů a hele! akorát se jů někde zdržel, tak vám představujeme naše nové tele Hele

Uzi

11.8.2018 a tak jsme jeli na oslavu narozenin včas a že se podíváme ještě kontrolně na krávy, Míla Ušatá rodila, a tak jsme tedy nejeli na oslavu včas a hodinu a půl "jsme rodili" s Mílou, aby se narodil lump Uzi :) Dobrý večer všem lidem, dnes už budeme spát s klidem :)

Žofka

28.6.2018 se narodila Žofka a má ty nejdelší nohy na světě :) až po zem!

Svátek

1.5. na Svátek práce jsme se konečně po 10ti dnech přenášení dočkali telete. A je to konečně býk jak buk. A to vám říkám, tenhle bude tunovej!

Gábina

Jak se vám dneska ráno probouzelo? Nám náramně! Už od 3 hodin jsme na nohou a máme telína! Dneska od 4 30 koukáme, jak to ta naše Pája krásně už sama umí rodit. V 5 30 je na světě telátko a na mdž se nám narodila Gábina. Mamka byla poprvé u celého porodu telete a říkala, že to byl její 4 porod. Tak se pokochejte, protože je to kus! a tady odkaz na jejího otce: http://natural.ibyznys.cz/www/obrazky/large/ZAA-788-SATEN_003.jpg?29.11.201615:39:31

Štěpánka

A narodilo se poslední tele v roce 2017. Teď bude dlouhá pauza (snad v březnu 2018 bude další). Jalovička je krásná a hned se do všeho plete, přesně jako její mamka i babička i teta i sestřenice, mají v sobě prostě ten gen, strkat všude nos a všude dělat pána :D takže se nám narodil další šikanista. Ale ony si to už nějak mezi sebou vyřeší.  :)

Beáta

25.10.2017 a máme Beátu :) celá černá po mamince a odlesky hnědé po tatínkovi. Narodila se Bohunce, naší jediné černé krávě, prozatím.

HEDVIKA

18.10.2017   včera (na moje narozeniny) se ve 22 30 (25 minut po mém narození) narodilo telátko Hedvika! Byli jsme při ní v přízni při porodu a byli jsme při ruce s foťákem, abysme se o tu radost s Váma mohli podělit! A protože se tento rošťák narodil 17.10. a v tento den se rodí jen lumpové s upřímností na jazyku, tajnůstkáři s neustálým překvapováním... tak i naše Heduš není výjimkou. Po 12ti hodinách na světě, jsme pustili krávu i s teletem na procházku, po asi půl hodině přišla do stáje jen kráva, tele NIKDE! 3 hodiny hledání a beznaděje! Nikde není! Někam spadlo! Kráva ho sežrala! Zcizení! Utonutí! CO SE STALO?! Kilometry jsme nachodili. Na všech místech jsme byli 4x! 4 lidi hledali jedno tele po 3 hodiny a nikde nic! DOP.... to je v čoudu! Bylo před obědem, nejedli jsme.

jeden býk, kterýho jsme měli asi před rokem, vyhrabal na pastvině díru, měl to jako denní úkol, vždycky si tam zašel, zahrabal a šel se pást, takže za tu dobu, co jsme ho měli tam udělal pěknej ďolík, Hedvika ležela v něm a ani se nehnula, nebyla vidět, sousedka paní Koutná má výhled na celou pastvinu a ničeho si taky nevšimla, my jsme kolem něj každej minimálně 2x prošli a nevšimli jsme si ho. Až po obědě mi to nedalo a šla jsem, krávy něco naznačovali směrem, kde tele leželo, ale nešli za ním, tak jsem tam šla a opravdu asi 2 metry před ďolíkem jsem si teprve všimla, že tam leží   takhle šťastná a takovou úlevu!!!!

 

Láďa

7.8.2017 se narodilo Kikině tele Ladík :) Zvládá to vše v pohodě a už je venku s ostatníma. Kikina byla tento rok poslední kráva, která měla rodit. Teď už jen v říjnu jalovičky a zase dokola. Kikina je naše nejdrzejší kráva, která moc dobře ví, že má rohy a nebojí se je použít, když se někdo k Ladíkovi přiblíží. Takže jako matka je to lvice! Ale i tak nám dovolí občas nějaký to podrbání, nicméně cizí už do ohrady raději nebereme. A možná je to tak i dobře :)

Jana

24.6.2017 se narodila naší Růžence veliká jalovička Jana. Porod byl jako z učebnice a stejně tak se o nový přírůstek Růženka stará. Jako správná holka má Jana na hlavě mašli a i rty má namalované, je to parádnice :) opět do chovu :)

Vendelín II.

Dne 6.4.2017 pozdě večer se narodil naší nejstarší krávě býk Vendelín. Péťa to zvládla úplně sama a po porodu se jí nalilo vemínko tak, že div nelítá po stáji. Valentýna (Pétina dcera) se celou dobu starala o to, aby se nikdo k Péti v době porodu nemohl přiblížit. Ingrid (Pétina vnučka) se hned o Vendelína zajímala a radovala se víc než kdy jindy. Vendelín je veliký narozdíl od ostatních Pétiných telat, tak snad mu tyto proporce vydrží.

Marjánka

 

26.3.2017

Dnes má Marjánka jeden den. I když na světlo světa se jí moc nechtělo, tak se má čile k životu. Získala si naše srdce prvním pohledem, proto nám nezbývá nic jiného, než si jí nechat, takže Vám všem přítomným představujeme další jalovičku k chovu, která nám snad bude dávat jen samé tunové býky! Prosím už žádný jalovičky... :D

 

fotky se po rozkliknutí zvětší

25.3.2017 kolem 17.hodiny se naší Pavlínce narodilo dlouho očekávané telátko. Porod nepatřil k nejlehčím, ale zvládla to perfektně. Ne vždy je všechno růžové. Děkujeme všem, kteří na nás mysleli! A přijeďte se podívat, jak se jim všem daří :) Hurááááá :)

dnes jen jedna z fotopasti - to se jim to spalo

Ingrid

13.2.2017

Narozením telete Ingrid jsme se rozhodli k novému způsobu odchovu telat. Už nebudeme telata odebírat od matek (dělali jsme tak z důvodu, aby bylo mléko na prodej a pro zakoupená telata). Telata do roku 2017 byla kojena mateřským mlékem 3x denně. Teď jsou nepřetržitě u svých matek. Tuto skutečnost si můžeme dovolit z důvodu navýšení stavu chovných jalovic a krav, které nám budou odchovávat telata a druhá skutečnost je, že budeme nakupovat telata odstavená, která už nepotřebují mléko. Ze zkušenosti víme, že dostane-li kráva dostatek krmení, klidu a péče, dokáže vyprodukovat dostatek mléka pro tele i pro prodej mléka. Vyřešili jsme tím největší úskalí bio chovů s prodkucí bio mléka, kde se staví mléko na první místo. Když nyní vidíme naší Ingrid, jak se jí daří a jak má veškerou péči od matky, kterou potřebuje k růstu a pohodě, víme, že se tento krok vyplatí...

27.1.2017  k večerním hodinám jsme se dočkali dalšího telete. Celou dobu, co chováme skot, jsme si přáli mít ve stádě plemeno limousine. Většinou inseminujeme abrdeen angusem, který se v našem stádě osvědčil jak v chovu tak v inseminaci. Limousine se nám nedařil "uchytit". Inseminace touto dávkou stojí sice dost, ale pokaždé to přeci jen zkusíme. A konečně jsme se dočkali. http://natural.ibyznys.cz/www/obrazky/large/ZLM-397-ABIDOL.jpg?29.11.201616:38:17 toto je otec naší Ingrid a my máme konečně vysněné plemeno nakřížené s naší Valentýnkou.

 

Takhle jsme jí poprvé uviděli. Díky fotopasti jsme měli skvělý přehled o všem, co se děje. Ale porod byl tak rychlý, že jsme půl hodiny po příchodu domů nevěřícně koukali na e-maily s fotkama z fotopasti, že už máme dalšího ubučence :) Hned jsme ho šli patřičně přivítat a zkontrolovat, jestli je vše, jak má být.

Fotka z 27.1.2017 a fotka, kdy Ingrid má UŽ jeden den :)