20.11.2019
 
Kritika poučí, pochvala povzbudí. A nám chodí čím dál častěji takové krásné zprávy. A pro nás je to velká zodpovědnost, abysme nezklamali. Paní popsala v pochvale přesně to, kvůli čemu děláme to, co děláme. Aby byla zdravá a živá půda, z ní zdravá a chemicky neošetřená plodina, z ní zdravé a spokojené zvíře a hlavně, aby naše Anežka rostla z toho nejlepšího, co na světě existuje. Asi naší ekologií nevytrhneme celý svět, ale aspoň pár z vás jí maso, za které ručíme, za kterým si stojíme.
 
"dobry den Strakovi, zdravim Vas!
 
rada bych se pripomnela se svym zajmem o vase hovezi balicky :-)
Nasi pulrocni holcicku jsme zacali pomalu prikrmovat a dobre maso od stastnych zvirat je pro me jedina volba. Zatim jsem za Vase dodavky nesehnala adekvatni nahradu, bohuzel.
Byla bych moc rada, kdybyste na me pamatovali, pokud bude moznost.
zajem mam vzdy a to o 1-2 balicky nemusi byt pravidelne, jeste ted si vase maso setrim
 
moc diky predem a uz muzu myslim klidne poprat krasne Vanoce
 
Daniela P."

 

1.4.2017

zdravá půda -) zdravé rostliny -) zdravá zvířata -) zdraví lidé...

rozdíl mezi ekologickou ornou a konvenční ornou

Nejsme nijak zapřisáhlí ochránci přírody nebo zastánci přírodního léčitelství. Ne. Odpad třídíme s mírou. Nakupujeme v supermarketech, dítě máme normálně naočkované a když jsme nemocní, jdeme k doktorovi pro prášky. Myslíte si, že nepráškované pole není dobré, protože na něm rostou bodláky? Mám nutkání udělat osvětu světu i když v sobě tuto pravdu každý má.

Tak tedy.... Dala jsem se do studování všech možných výzkumů a zde je stručný souhrn a "výcuc" nejdůležitějších a směrodatných poznatků..

Při sledování rozdílnosti mezi ekologickým a konvenčním způsobem hospodaření bývá studována půdní organická hmota, biologická aktivita půdy, struktura půdy a půdní eroze. Z řady výzkumů můžem říci, že ekologické zemědělství ve všech těchto bodech vede nad konvenčním zemědělstvím.

Výživa rostlin v ekologickém zemědělství je taková, že hlavní roli hraje půdní život, který odpovídá procesu rozkladu a přeměny. Konvenční systém se domnívá, že je nutné do půdy dodat živiny, které rostliny z půdy odebraly. V ekologickém zemědělství toto neplatí, půda je oživený, produktivní ekosystém, kterého dosahujeme použitím statkových hnojiv, včasného zapravení do půdy, používání prokypřovacích strojů a vhodným střídáním jetelotrav a obilnin. "Ekologická půda je náchylnější na plevele, ale cílem regulace plevelů je jejich udržení pod prahem škodlivosti tak, že jejich přítomnost spíše slouží k podpoře než ke snížení produkce."  (J.Urban a kol., Ekologické zemědělství, 2003)

Správným naplánováním osevních postupů a péči o půdu je klíčem k dosažení podpory půdní úrodnosti a zajištění výnosů. Zlepšuje se tak úrodnost půdy. Cílem ochrany rostlin v ekologickém zemědělství je především odstranit příčiny výskytu škodlivých organismům

Je jen otázkou, zda je lepší mít TEĎ pole úplně bez plevelu a POTOM úplně bez hlíny. Plevel se z půdy dostává mnohem lépe než když do půdy chcete dostat dostatečnou míru kvalitních živin. Všichni to ví, všem je toto jasné, nikoho nenapadne myslet si, že zavádění chemikálií do půdy je prospěšné pro lidské zdraví a přece dokáží z úst vypustit cokoliv, jen aby obhájili vlastní chyby.

PS: Počet ekologicky obhospodařované půdy roste. Nejen v ČR, ale i v zahraničí. Za pár let bude ekologická půda normální! Nenormální bude konvenční. Možná je dobré vědět, že svět se nezastavil.... vše se vyvíjí a vše se zdokonaluje.

http://www.bio-info.cz/zpravy/ekologicke-zemedelstvi-a-biopotraviny-v-cr

http://slideplayer.cz/slide/5657944/

V České republice byl rozvoj ekologického zemědělství umožněn až demokratickými změnami ve společnosti po roce 1989. (wikipedie)

V roce 2004 bylo 836 ekologických podnikatelů a v roce 2014 již přes 4 000 ekologických podnikatelů. Výměra ekologicky obhospodařované půdy se za tu dobu zdvojnásobila.

https://ec.europa.eu/agriculture/organic/sites/orgfarming/files/docs/pages/014_en.pdf

Ve státech EU je růst ekologicky obhospodařované půdy viditelný.

Konvenční zemědělství má svoje nesporné výhody v jednoduchosti řešení jednoduchých problémů. Jak jsem uvedla na začátku, když jsme nemocní, tak jdeme k doktorovi pro prášky, ale ten nám taky na rýmu nedá hned antibiotika, aby jsem byli za 7 dní zdraví. Bez pochyby za 7 dní zdraví budeme... možná se budeme dokonce cítit dobře už po prvním polknutí prášku, ale s jakým následkem.

to je ta otázka a každý si sám v sobě musí najít odpověď. My tu odpověď našli a učíme se, jak být lepší. Každá půda je jiná, každá rostlina je jiná, každý rok je jiný a ne každý názor je správný, třeba se pletu a chemie je hudba budoucnosti.

Rozhodně není každé ekologické zemědělství stejné. Podle mého názoru by mělo být ekologické zemědělství o tom, že člověk zná každý hektar své půdy a každý kus svého dobytka tak, že mu může poskytnout individuální péči. Mít tolik půdy, kolik potřebuje pro svůj dobytek a naopak. S respektem, s úctou a s určitou mírou slušné dravosti. A to je naším cílem.

 

NAPSALI O NÁS

Našli si nás, přijeli, povídali jsme si a bylo to parádní :) Děkujeme :)
Článek byl k dostání v sobotu 5.11.2016 v MF Dnes v magazínu Víkend.

 

 

Tady Vám nabízíme k přečtení naskenovaný a upravený článek z novin MF Dnes Víkend.

Fotografie se po rozbalení a po rozkliknutí zvětší, text je poté čitelný

 balíček má 10,873 kg! Skládal se z těchto částí v těchto váhách:
 
Ořez - 1,017 kg, Hrudí -1,726 kg,Žebro - 0,996 kg,Přední - 3,238 kg,Křížová kost - 0,945 kg,Zadní - 2,951 kg